مقالات پزشکی

بیماری آبله چیست

بیماری آبله
بیماری آبله

بیماری آبله چیست ؟

بیماری آبله در دسته بیماری‌های واگیر دار یا مسری قرار گرفته و یک بیماری عفونی محسوب می‌شود. بیماری آبله در اوایل شیوع و گسترده شدن آن در بین جوامع مختلف جان بسیاری از انسان‌ها را گرفت و حتی در صورت بهبود مبتلایان نیز تاثیراتی بر روی زیبایی و چهره آن‌ها می‌گذاشت، این تاثیرات به شکل جای زخم بر روی صورت یا بدن شخص خود را نشان می‌داد. در ادامه به کلیاتی از اینکه بیماری آبله چیست  چه علائمی دارد و چگونه درمان میشود توضیحاتی خواهیم داشت . همراه اسپیر باشید با اطلاعات بیشتر

بیماری اگزما چیست

بیماری آبله

آمار مرگ و میر بیماری آبله

 •  طبق آماری که از آن موجود است از هر ۱۰ نفر ۳ الی ۴ نفر بر اثر ابتلا به آبله جان خود را از دست می‌دهند.
 • البته لازم به ذکر است که با توجه به واکسیناسیون‌هایی که انجام می‌شود و راه‌های پیشگیری برای مبتلا نشدن به این ویروس، سالهاست که به طور طبیعی بیماری آبله در انسانها دیده نشده است.
 • این بیماری اگر فرد را نکشد احتمال کور کردن او را بالا میبرد
 • و یا  اگر کور هم نشود زخم های عمیقی روی بدن او ایجاد خواهد کرد
 • آمار دیگری نیز از آمریکا نشان میدهد که حدود ۹۰ درصد مردم بومی آمریکا در قرن ۲۰ جان باخته اند
درباره بیماری آکنه بیشتر بدانید

تاریخچه بیماری آبله

اگر بخواهیم منشاء بروز این بیماری را بررسی کنیم باید بگوییم برخی از پژوهشگران بر این اعتقاد اند که بروز این بیماری ۳۰۰ سال قبل از میلاد و در مصر بوده و این ادعا نیز بر اساس بررسی چند مومیایی متعلق به همان زمان می‌باشد. در واقع آثار به جا مانده بر روی صورت چند مومیایی می‌تواند گواهی بر وجود این بیماری در قرن‌ها پیش از میلاد در مصر باشد. بیماری آبله از طریق منتقل شدن و پیشروی کردن ویروس واریولا بوده و همانطور که در قبل نیز به آن اشاره‌ای کوتاه داشتیم بسیار مسری و جزو بیماری‌های حاد عفونی میباشد. سالهاست که دیگر بیماری آبله به صورت جدی و در سطح وسیع دیده نشده است. اما در گذشته و در زمان آغاز و شیوع گسترده این بیماری افراد زیادی جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند. در نهایت در سال ۱۹۴۹ در ایالات متحده آمریکا آخرین مورد شناسایی شد و در سال ۱۹۸۰ نیز این بیماری به صورت کامل کنترل و با استفاده از واکسن و دارو‌های مرتبط به طور کامل ریشه کن شد. تا به امروز تحقیقات بر روی بیماری آبله ادامه دارد و سازمان جهانی بهداشت نیز بر روند این تحقیقات نظارت دارد.

علت پوسته شدن پوست بدن چیست

سلاح بیوتروریسم و بیماری آبله

آیا آبله ریشه کن شده است ؟

شاید برایتان سوال ایجاد شود که اگر این بیماری به صورت کامل از بین رفته است پس چرا همچنان تحقیقات بر روی این بیماری و راه‌های مقابله و کنترل آن ادامه دارد؟ در جواب این سوال باید بگوییم که :

 • با توجه به مطالبی که در این زمینه خدمت شما ارائه شد، آبله می‌تواند به عنوان یک سلاح بیوتروریسم استفاده شود
 • و جان میلیون‌ها آدم را در سر تا سر جهان به طور جدی تهدید کند.
 • به همین منظور همچنان تحقیقات در رابطه با بیماری آبله ادامه دارد ،
 • تا در صورت اتفاق افتادن همچین مشکل‌هایی آمادگی کامل برای مقابله با آن را داشته باشیم.

چگونگی از بین رفتن کامل بیماری آبله

سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای ریشه کن کردن این بیماری طرح‌ها و برنامه ریزی‌های مختلفی را داشت اما از سال ۱۹۵۹ تا سال ۱۹۶۶ این تلاش‌ها بی فایده بود . در واقع  :

عوامل مختلفی بر نتیجه ندادن این تلاش‌ها و برنامه ریزی‌ها تاثیر گذار بودند، دلایلی  مانند :

 • نداشتن بودجه کافی
 • غیر قابل کنترل بودن شیوع این بیماری
 • کمبود پرسنل

تاریخ ریشه کن شدن بیماری آبله

در سال ۱۹۶۷ تلاش‌های هدفمند‌تر و جدی تری برای از بین بردن یا ریشه کن کردن این بیماری صورت گرفت

در نهایت با توجه به تلاش‌هایی که صورت گرفت و با کمک واکسیناسیون‌ها و امتحان روش‌های جدید‌تر و کاربردی‌تر نهایت بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۷ وضعیت شیوع و مبتلا شدن مردم در قاره‌های مختلف به این بیماری تا حد چشمگیری کاهش یافت و رفته رفته به طور کامل از بین رفت و ریشه کن شد و همانطور که در قبل نیز به آن اشاره شد با توجه به آزمون و خطا‌هایی که صورت گرفت به ویژه با تکیه بر عمل واکسیناسیون، در نهایت طی بیانیه‌ای از سوی (WHO) در سال ۱۹۸۰ بیماری آبله صورت کامل ریشه کن شده و از بین رفته اعلام شد و علت عمده آن نیز عمل واکسیناسیون اعلام شد و با تکیه بر این عمل و جواب‌های مثبتی که از آن دریافت شد آن را دلیل اصلی دست یافتن به این موفقیت دانستند.

موفق و پیروز باشید

نمک دریایی اسپیر

چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *