مقالات پزشکی

زگیل آبکی چیست ؟

زگیل آبکی
زگیل آبکی

زگیل آبکی چیست؟

زگیل آبکی نیز همانند بسیاری از بیماری‌ها، یکی از بیماری‌های ویروسی محسوب شده و در این مقاله قصد داریم تا به علائم، علت‌ها و ظاهر این نوع بیماری به صورت کامل بپردازیم و آنرا به صورت کامل بررسی کنیم . منشاء و مشخصات ظاهری زگیل آبکی در واقع ناشی از مبتلا شدن به ویروس مولوسکوم کنتاژیوزوم است و اگر بخواهیم ظاهر این نوع زگیل را به صورت خلاصه و مفید شرح دهیم می‌توان به این شکل آن را تشبیه کرد. ظاهری برجسته و گنبدی شکل داشته و نرم می‌باشد. رنگ این نوع زگیل همانند رنگ پوست بدن بوده و در مواردی حتی روشن‌تر یا سفید‌تر هم می‌باشد. داخل این نوع زگیل مایع بی رنگ، ژله‌ای مانندی وجود داشته و بر روی نوک برجستگی زگیل آبکی فرو رفتگی بسیار کوچکی دیده می‌شود . همراه اسپیر باشید با اطلاعات بیشتر از ۲ دلیل اصلی سیستم دفاعی و آلرژی در مبتلا شدن به زگیل آبکی

بیماری سرخک چیست  ؟
زگیل آبکی

رشد و سرایت زگیل آبکی

در رابطه با انتقال زگیل آبکی و مبتلا کردن افراد دیگر یا حتی قسمت‌های سالم بدن نیز باید به این نکته توجه داشت، تا جایی که می‌شود نباید زگیل آبکی کوچکترین تماسی با دیگر قسمت‌های پوست که سالم و عاری از این ویروس هستند داشته باشد زیرا در این صورت، زمینه ایجاد شدن این نوع زگیل‌ها بر روی قسمت سالم پوست فراهم شده و قسمت‌های بیشتری به این ویروس آلوده خواهد شد. در واقع باید مواظب بود تا مایع داخل زگیل به بیرون تراوش نکند و یا حتی در صورتی که تراوش این مایع نیز انجام نشود باید از تماس زگیل با پوست افراد دیگر جلوگیری به عمل آورد زیرا این بیماری به راحتی و در زمان بسیار کمی یا با کوچکترین تماس با پوست فرد دیگر قابل انتقال می‌باشد. ایجاد زگیل آبکی بر روی پوست می‌تواند جوانی، زیبایی و شادابی پوست شما را مورد هدف قرار دهد و در واقع با رعایت نکات بهداشتی می‌توان به راحتی از ابتلا یا مبتلا کردن دیگران به این بیماری جلوگیری به عمل آورد.

بیماری آکرودرماتیت چیست ؟

مشخصات ظاهری بیماری زگیل آبکی

مشخصات ظاهری زگیل آبکی همانطور که اشاره کردیم گنبدی شکل و هم رنگ پوست بدن فرد یا در مواردی حتی روشن‌تر از پوست فرد بوده و در اندازه‌های مختلفی از حالت نقطه مانند گرفته تا اندازه‌ی یک نخود ممکن است اندازه‌ای متغیر بر روی پوست داشته باشد.

 • این نوع زگیل‌ها همانطور که از نام آن‌ها مشخص می‌باشد دارای مایعی ژله‌ای درون خود بوده و جنسی نرم دارند.
 • در بعضی از موارد بعد از گذشت مدت زمان مشخصی از ایجاد این نوع زائده‌ها بر روی پوست فرد شاهد تغییر رنگ این نوع زگیل‌ها می‌باشیم
 • و برای بسیاری از افراد ایجاد نگرانی خواهد کرد که آیا وضعیت وخیم شده است ؟

آیا زگیل‌ها دچار عفونت شده اند؟

سوالاتی که مطرح شد معمولاً بعد از تغییر رنگ یا قرمز شدن زگیل‌ها برای بسیاری از افراد ایجاد می‌شود اما در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در صورتی که با تغییر رنگ مواجه شده اید آگاه باشید که سیستم ایمنی بدن شما با ویروس مولوسکوم کنتاژیوزوم که موجب به وجود آمدن این نوع زگیل‌های آبکی شده است در حال مبارزه است و این یک نشان خوب محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که بدن در حال غلبه کردن بر این ویروس و تلاش کردن برای از بین بردن آن می‌باشد و نه تنها جای نگرانی نداشته بلکه می‌تواند موجب خوش حالی و امیدواری فرد نیز باشد.

بیماری تب دره ریفت چیست ؟

بیماری زگیل آبکی در چه سنی ایجاد خواهد شد ؟ 

 • بیماری زگیل آبکی بیشتر در سن کودکی بر روی اندام‌ها ظاهر خواهد شد
 • همچنین در بزرگسالان نیز در نواحی تناسلی، مقعد و ران‌ها خود را نشان می‌دهد
 • و باید توجه داشته باشید همانطور که اشاره کردیم با برقراری اولین تماس یا رابطه جنسی این بیماری منتقل خواهد شد.
 • در کودکان نیز این بیماری بیشتر در بدن و اندام‌ها ایجاد خواهد شد
 • و معمولاً با اگزمای پوستی همراه خواهد بود
 •   با استفاده از دارو‌ها و کرم‌های مناسب می‌توان این اگزما‌های پوستی را کنترل کرد و از شدت آن کاست.

علت سوز و خارش زگیل آبکی

همانطور که اشاره کردیم در اطراف زگیل‌های آبکی ایجاد شده، اگزما و التهاباتی دیده می‌شود که می‌تواند خارش آور و تحریک کننده باشد اما برای کنترل آن می‌توان با تغذیه سالم و رساندن مواد مغذی یا استفاده از پماد‌ها یا دارو‌های مخصوص از التهاب آن‌ها کاسته و مراقبت‌های لازم را از پوست به عمل بیاورید. زیرا با تماس با زائده‌های ناشی از مولوسکوم کنتاژیوزوم و خارش مناطق دور آنها به راحتی با پوسته‌های ریزی که از سطح پوست جدا خواهند شد این بیماری را به افرا دیگر منتقل می‌کنید. بنابراین برای کنترل و برطرف کردن اگزما یا التهاباتی که اطراف زگیل‌ها ایجاد می‌شود بهتر است از مواردی که گفته شد استفاده کنید.

بیماری آبله چیست ؟

نکات مهم  بیماری زگل آبکی (مولوسکوم کنتاژیوزوم) 

زائده‌هایی که بر روی پوست از طریق ویروس مولوسکوم کنتاژیوزوم ایجاد خواهند شد عموماً به شکل برجسته یا گنبدی شکل می‌باشند اما در برخی از موارد نیز این زائده‌ها به شکل برآمدگی‌های جزئی، بافتی سفت برخلاف بافت نرم معمول خود و … نیز بر روی سطح پوست نمایان می‌شوید و باید به این نکته توجه داشت در صورتی که این زائده‌ها بر روی پلک‌ها ایجاد شوند می‌توانند به شدت درد آور و مشکل ساز شوند و مشکلاتی را برای چشم‌ها به وجود بیاورند بنا براین در صورت احساس یا بروز همچین زائده‌هایی بر روی چشم‌های خود حتماً با پزشک متخصص آن را مطرح کنید.

 • قطر زگیل‌های آبکی ایجاد شده بر روی سطح پوست نهایتاً ۳ میلی متر میباشد
 • اما در موارد نادری زائده‌هایی به قطر ۱۰ میلی متر نیز دیده شده است.
 • علت بروز این نوع بیماری  منتقل شدن یا ابتلا به ویروس مولوسکوم کنتاژیوزوم می‌باشد
 •   زگیل آبکی معمولا در بازه‌های زمانی ۱ الی نهایتاً ۲ هفته علائم اولیه بیماری را می‌توانید به وضوح مشاهده کنید
 • به این دوره نیز اصطلاحاً دوره نهفتگی می‌گویند.

مهمترین دلیل زگیل آبکی چیست ؟

مواردی که می‌تواند بستر خوب و مناسبی را برای ابتلا به این ویروس یا بیماری فراهم کنند. عبارتند از ؛

داشتن بیماری‌های زمینه‌ای همانند آلرژی و  سایر بیماریهای پوستی و مورد بعدی نیز نقص یا ضعف در سیستم ایمنی بدن است

این دو مورد یکی از شایع‌ترین مواردی محسوب می‌شوند که می‌تواند بستر مناسبی را برای مبتلا شدن فرد به این بیماری‌ها فراهم کند و به همین منظور در صورتی که دارای حداقل یکی از موارد گفته شده هستید نکات و موارد بهداشتی را به خوبی رعایت کنید تا به این ویروس یا بیماری مبتلا نشده و از بروز یا ایجاد زگیل‌های آبکی بر روی پوست خود با اقدامات پیشگیری کننده جلوگیری به عمل بیاورید.

موفق و پیروز باشید

نمک دریایی اسپیر

چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.