مقالات پزشکی

علت زگیل پوستی و درمان آن

علت زگیل پوستی
علت زگیل پوستی

علت زگیل پوستی و درمان آن

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات جامع و کاملی در زمینه علت ایجاد شدن زگیل پوستی و روش‌های درمانی آن خدمت شما ارائه دهیم. به عنوان مقدمه کلی در رابطه با زگیل پوستی باید خدمت شما عرض کنیم. این نوع زائده پوستی ناشی از ویروسی به نام پاپیلومای انسانی بوده و به راحتی در صورت فراهم بودن شرایط به فرد دیگر انتقال پیدا خواهد کرد. زگیل‌های پوستی انواع مختلفی داشته که در اینجا به صورت مختصر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. زگیل کف پا، زگیل نخی، زگیل موزاییکی، زگیل رنگدانه‌ای، زگیل صاف و زگیل تناسلی از انواع زگیل‌های پوستی به شمار می‌آید. همراه اسپیر باشید با علت زگیل پوستی و ۳ راه درمان زگیل پوستی در منزل به میتوانید به راحتی آن را انجام دهید

درمان خانگی زگیل تناسلی
علت زگیل پوستی

درباره  ابتلا زگیل پوستی

یکی از نکاتی که جا دارد در ابتدا این مقاله به آن اشاره‌ای کوتاه داشته باشیم این است که ؛ بر اساس آمار که از سوی پژوهشگران و محققان در خصوص این گونه از انواع بیماری پوستی منتشر شده است. درصد کمی از افراد بزرگسال به زگیل پوستی دچار بوده و بیشترین آماری که در این زمینه موجود می‌باشد. قشر کودک و نوجوان را در بر می‌گیرد. همانطور که مستحضر هستید کودکان و نوجوانان مخصوصاً سنین پایین‌تر (کودکان) از سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به بزرگسالان برخوردار می‌باشند. همین امر باعث می‌شود تا بدن آنها توان مقابله در برابر انواع ویروس‌ها یا بیماری‌ها را نداشته باشد. اگر توجه کرده باشید اکثر ویروس‌ها و بیماری‌ها اغلب بر روی کودکان تاثیر می‌گذارد. علت این امر نیز سیستم ایمنی ضعیف این بازه سنی می‌باشد. همانطور که اشاره کردیم علت اصلی ایجاد زگیل نیز ناشی از نوعی ویروس انسانی به نام پاپیلوما می‌باشد. به همین علت نیز بدنی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار باشد توان مقابله با این ویروس را نداشته و به آن مبتلا خواهد شد.

چگونگی ایجاد زگیل پوستی

همانطور که در پاراگراف قبلی نیز به آن اشاره داشتیم. زگیل از نوعی ویروس انسانی به نام پاپیلوما ایجاد می‌شود.

 • این ویروس همانند سایر ویروس‌های انسانی قابل انتقال میباشد
 • و به راحتی به فرد دیگر سرایت خواهند کرد.
 • روش‌هایی که می‌تواند باعث شود تا فرد به این ویروس مبتلا شود بسیار زیاد است.
 • اما در این جا به بعضی از شایع‌ترین راه‌های انتقال این بیماری اشاره خواهیم کرد.

محیط‌های عمومی

استخر‌ها می‌توانند یکی از محیط‌هایی باشند که فرد با توجه نداشتن به نکات بهداشتی در این مکان‌های عمومی به راحتی به این ویروس مبتلا شود و دچار زگیل‌های پوستی شود. رعایت کردن نکاتی مانند استفاده از دمپایی برای رفت و آمد در محیط استخر و هنگام دوش گرفتن می‌تواند تا حد قابل توجهی خطر ابتلا به این ویروس را کاهش دهد. بریدگی‌های سطح پوست شرایط مناسب تری را برای مبتلا شدن به این بیماری مهیا می‌کند. در نتیجه در صورتی که سطح پوست شما دچار خراشیدگی یا بریدگی است رعایت اصول بهداشتی را جدی بگیرید.

استفاده از وسایل شخصی مشترک

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشت تا دچار زگیل پوستی نشد. استفاده نکردن از وسایل شخصی دیگران می‌باشد. زیرا در صورتی که فردی که دارای زگیل پوستی می‌باشد از وسیله‌ی به خصوصی استفاده کند و فرد سالمی نیز بعد از او اقدام به استفاده از همان وسیله کند. احتمال سرایت ویروس و ایجاد زگیل‌های پوستی در فرد سالم بالا رفته و ممکن است فرد به این ویروس مبتلا شود.

به عنوان مثال استفاده از تیغ اصلاح مشترک یکی از شایع‌ترین راه‌هایی است که فرد از همین طریق به این بیماری پوستی دچار می‌شود. بیشتر زگیل‌ها در مناطقی ایجاد می‌شود که به صورت مرتب اصلاح می‌شوند. تیغ اصلاح استفاده شده توسط فرد مبتلا به زگیل پوستی به راحتی این بیماری را به فرد دیگر منتقل می‌کند. در نتیجه همانطور که در قبل نیز به آن اشاره کردیم رعایت نکات بهداشتی را در این امر جدی بگیرید.

با تمرینات ضد پیری آشنا شوید

نکات مهم ویروس پاپیلوما و ایجاد زگیل پوستی

اما جا دارد باز هم به این موضوع اشاره کنیم که در صورتی که سیستم ایمنی بدن فرد در شرایط خوبی نباشد و ضعیف باشد. احتمال سرایت و ابتلا به این ویروس و در نهایت زگیل پوستی در فرد بالا خواهد رفت. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که درصد کمی در صورت تماس با فرد دارای زگیل پوستی به این ویروس مبتلا می‌شوند. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره‌ای کوتاه و مختصر داشتیم، فرد باید شرایط کافی برای ایجاد زگیل پوستی بر روی بدن خود را داشته باشد و در غیر این صورت به راحتی دچار زگیل پوستی و مبتلا به ویروس پاپیلومای انسانی نخواهد شد. در آخر نیز جا دارد به صورت مجدد به این موضوع اشاره کنیم که با رعایت نکات بهداشتی به این ویروس مبتلا نخواهید شد و جای نگرانی وجود ندارد.

راه‌های درمان زگیل پوستی

راه‌های زیادی برای درمان زگیل پوستی وجود دارد که بعضی این روش‌ها در طب سنتی نیز پیشنهاد می‌شود. راه کار‌هایی مانند استفاده از سیب زمینی و قرار دادن آن بر روی زگیل پوستی، استفاده از سیر، آناناس، پوست موز، اسید‌های مخصوص، روغن درخت چای، روغن کرچک و …. در اینجا به بعضی از این روش‌ها اشاره خواهیم داشت و در رابطه با آن توضیحاتی خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

درمان زگیل پوستی با استفاده از روغن کرچک

همانطور که مستحضر هستید در مقاله‌های قبلی به خواص روغن کرچک به صورت مفصل پرداخته بودیم. در این جا نیز مروری بر خواص فراوان این نوع روغن ارزشمند خواهیم داشت.

 • روغن کرچک خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی دارد
 • و برای بیماری‌های پوستی از این روغن استفاده‌های زیادی می‌شود.
 • برای درمان زگیل پوستی نیز می‌توانید از این روغن ارزشمند استفاده کنید
 • و به صورت مرتب ۱ یا دو مرتبه آن را بر روی زگیل پوستی مالیده و اجازه دهید تا جذب پوست شود.
 • بعد از گذشت ۳ الی ۴ هفته نتایج خوب و مثبتی از این روغن مشاهده خواهید کرد.

درمان زگیل پوستی با استفاده از روغن درخت چای

یکی دیگر از درمان‌های زگیل پوستی استفاده از روغن درخت چای می‌باشد. با استفاده از این روغن و ترکیب آن با یک روغن حامل دیگر ترکیبی حاصل خواهد شد که برای درمان می‌توانید از آن استفاده کنید. اما روش استفاده، برای استفاده از این روغن ارزشمند همانطور که اشاره شد،

 • مقدار کمی از آن را در حد ۲ الی ۳ قطره با روغن حامل دیگر به میزان دو برابر روغن چای ترکیب کنید.
 • ترکیب را با استفاده از پنبه بر روی زگیل پوستی قرار دهید.
 • اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوستتان قرار بگیرد.
 • روزی ۲ الی ۳ بار می‌توانید از این نوع درمان استفاده کنید.
 • بعد از گذشت ۲ الی ۳ هفته نتایج خوب و مثبتی را مشاهده خواهید کرد.

درمان زگیل پوستی با استفاده از سیر

یکی دیگر از درمان‌ها برای زگیل‌های پوستی استفاده از سیر می‌باشد. استفاده از سیر برای از بین بردن زگیل پوستی نیز به روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

 • بعضی از افراد یک حبه سیر را برداشته و آن را برش خواهند داد.
 • سپس سیر را از طرفی که برش داده شده است بر روی زگیل میمالند.
 • بعضی دیگر سیر را عصاره‌گیری کرده و آن را بر روی محل مورد نظر قرار می‌دهند.

نکته : یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از سیر انجام می‌شود. مخلوط کردن سیر با آب و حرارت دادن آن و سپس مالیدن ترکیب بر روی زگیل می‌باشد.

را ه‌ها و روش‌هایی که به آنها اشاره شد، هرکدام می‌توانند موثر باشند و بسته به شرایط خود یکی از آنها را برای درمان می‌توانید استفاده کنید. ناگفته نماند به دلیل وجود آلیسین در سیر، خاصیت میکروب زدایی در آن به شدت بالا بوده و می‌تواند یکی از درمان‌های موثر برای زگیل پوستی به شمار بیاید

علت بوی بد زیر بغل چیست

چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.