مقالات پزشکی

روش کاهش استرس

روش رفع استرس
روش کاهش استرس

روش کاهش استرس

شاید تا کنون نام نمک دریایی را شنیده باشید اما واقعیت تاثیرات این نمک ها برای شما اثبات نشده باشد . اسپیر در  این مقاله شما را با چند روش کاهش استرس که ترکیبی از  ۱۰ مورد مختلف تجربه مشتریان و توصیه های بهداشتی و روانپزشکی میباشند . همراه ما باشید با تجربیاتی از جدیدترین روش رفع استرس که با استفاده نمک حمام ، نمک ماساژ و زیبایی و انواع کوکتل پدیکور و مانیکور و نمکهای دریایی که مشتریان نتیجه را به سمع و نظر ما رسانده اند .

حذف استرس با نمک حمام اسپیر

روش رفع استرس

روشهای کاهش استرس

برای رفع استرس روش‌هایی مانند؛

 • مدیتیشن، ماساژ، اسپا، یوگا و …
 • استفاده از نمک دریا در حمام روزانه
 • استفاده از دمنوش‌های گیاهی
 • اجتناب از خوردن غذای سنگین یا کافئین قبل از خواب شبانه
 • اهمیت دادن به خواب شب

مواردی که به آنها اشاره شد تنها بخشی از راه حل‌های موجود برای کاهش استرس بودند اما در ادامه با توضیحات بیشتر در این زمینه به شما راه حل‌هایی پیشنهاد میکنیم تا با استفاده از آنها به آرامش رسیده و بتوانید با تنشهای زندگی روزمره که مخل آرامش هستند به راحتی مقابله کنید.

جدیدترین روش رفع استرس

استفاده از نمک حمام اسپیر و نمک درمانی با محصولات اسپیر در حال حاظر جدیدترین روش رفع استرس میباشد

همه چیز درباره نمک های دریایی

انواع استرس

اگر بخواهیم به مقوله استرس و پیامد‌های ناشی از آن بپردازیم باید گفت؛ استرس چند نوع دارد استرس حاد، استرس مزمن و معمولی و … با بررسی وضعیت عمومی خود و مقایسه با علائم و شرایط خاصی که به آنها خواهیم پرداخت به راحتی می‌توانید تشخیص دهید با چه نوع استرسی سر و کار دارید.

 ۱٫ استرس‌های حاد

در شرایط استرس حاد فرد دچار استرس شدید کوتاه مدت شده و علت آن نیز می‌تواند حوادث یا شوک‌های کوتاهی که به فرد طی دوره یا زمان مشخصی وارد شده است باشد توجه داشته باشید این نوع استرس تنها با کنترل و رو به رو شدن با آن قابل حل بوده و می‌توان با پایین آوردن تپش قلب و تنفس عمیق در کمترین زمان آن را برطرف کرد.

۲٫ استرس مزمن

این نوع استرس (مزمن) می‌تواند طی طولانی مدت اثرات مخربی بر روی فرد گذاشته و سلامتی او را تهدید کند، به طوری که در بعضی از موارد طولانی شدن مدت زمان استرس مزمن بیماری‌هایی نظیر؛ مشکلات قلبی، مشکلات گوارشی، به هم خوردن ساعت خواب یا بی خوابی و … را برای فرد به همراه داشته و ممکن است سلامتی فرد را به طور جدی به خطر بیاندازد. ناگفته نماند یکی از علائم رایج این نوع استرس مشکلات گوارشی بوده و در بیشتر مواقع با استفراغ یا برگشت اسید معده همراه می‌باشد.

روش کاهش استرس

 ۱٫ در حال زندگی کنید

منشاء اصلی ترس و اضطراب در اغلب افراد تنها در فکر به آینده یا نبش قبر کردن گذشته و خاطرات تلخ خلاصه می‌شود. در حال زندگی کنید و از زندگی لذت ببرید با فکر به خاطرات تلخ گذشته یا حتی اتفاقاتی که هنوز رخ نداده اند و تنها زاییده تخیل شما یا احتمالات هستند، آرامش خود را بر هم نزنید، فکر خود را آزاد کنید و با چند نفس عمیق و تمرکز تمامی احساسات بد و مضر را از خود برانید.

کاهش استرس

۲٫ تاثیر رایحه‌های خوش در رفع استرس

کدام رایحه ها برای استرس مفید هستند ؟

استشمام رایحه‌های گیاه نعنا،  گیاه اسطوخودوس و یاسمن می‌تواند در ایجاد آرامش  و رفع استرس بسیار موثر باشد. بوییدن گل‌ها یا اسانس‌هایی با رایحه‌ای خوش می‌تواند بخشی از مغز که وظیفه احساسات و خاطرات فرد را به عهده دارد را مجبور به فعالیت کند و همین موضوع می‌تواند به سرعت از استرس بکاهد و آرامش نسبی را برای شما به همراه داشته باشد. جدا از مسائلی که به آنها اشاره کردیم زمانی که فرد رایحه خوشی را استشمام می‌کند به صورت غیر ارادی نفسی عمیق میکشد که جالب است بدانید، همین نفس عمیق به تنهایی می‌تواند به کاهش استرس در فرد کمک شایانی کند.

با انواع ماساژها در دنیا آشنا شوید

۳٫ خواب شب در کاهش استرس

خواب شب یکی از مهمترین پارامتر‌هایی است که می‌تواند روز شما را بسازد، سعی کنید ۸ ساعت خواب عمیق و مفید داشته باشید. به طور کلی به خواب شبتان توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا در بازه زمانی مشخصی از شب تا صبح مغز شروع به استراحت و به اصطلاح ریکاوری کرده و بازسازی سلول‌ها و استراحت بسیاری از اعضای داخلی بدن در این بازه زمانی انجام می‌شود. برای اینکه روز خود را در بهترین حالت و به دور از هر گونه استرس شروع کنید

سعی کنید بین ۱۰ تا ۱۱ شب تا ۷ الی ۸ صبح خواب عمیق و با کیفیتی داشته باشید.

اما امروزه مشکل بسیاری از افراد بی خوابی بوده که این مسئله نیز حاصل به هم خوردن ساعت خواب است

توصیه می‌شود که با استفاده از روش های زیر به کاهش استرس کمک کنید که در ادامه مفصل به هر کدام خواهیم پرداخت

 • استفاده از دمنوش‌های گیاهی و آرامش بخش،
 • استفاده از موسیقی ملایم قبل از خواب
 • کتاب خواندن نیز به کاهش استرس خیلی کمک میکند
 • دوری از انواع و اقسام لوازم الکترونیکی از قبیل موبایل، تلویزیون، کامپیوتر و ….

نکته : بستر خوبی جهت ایجاد فضایی آرام قبل از خواب فراهم کرده تا ۸ ساعت خواب مفید در ساعتی مشخص داشته باشید. با استفاده از راه حل‌هایی که به آنها اشاره کردیم می‌توانید خوابی راحت را تجربه کنید و بعد از گذشت مدتی تاثیرات فوق العاده آن را بر انرژی و کاهش استرس مشاهده خواهید کرد.

نمک دریایی

۴٫ استفاده از نمک دریا در رفع استرس

نمک دریا دارای فواید بیشماری از جمله بهبود گردش خون در بدن، موثر در جوانی و زیبایی پوست، کاهش ریزش مو و کمک به رشد مجدد مو‌ها، کمک به سلامت اعضای داخلی بدن و… بوده و روش‌های مختلفی برای بهره مند شدن از خواص این نوع نمک وجود دارد، یکی از روش‌های موثر در رفع یا کاهش استرس استفاده از این نوع نمک در حمام بوده و همانطور که اشاره کردیم با انجام این روش علاوه بر ایجاد آرامش و کاهش استرس در فرد خواص دیگری نیز به دنبال خواهد داشت. برای استفاده از این روش کافیست :

 • دمای آب داخل وان را ولرم کرده و مقدار معینی از نمک دریا را داخل آببریزید
 • بعد از گذشت ۵ الی ۱۰ دقیقه که نمک داخل آب بخوبی حل شد، به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه داخل آب بمانید
 • و به آرامی پوست خود را ماساژ دهید
 • بعد از گذشت مدت زمان مشخص شده پوست را با آب ولرم آبکشی کنید.
 • توجه داشته باشید، بعد از چند بار انجام این روش تاثیر شگفت انگیز نمک دریا بر کاهش استرس و … را مشاهده خواهید کرد.
امور روزانه در رفع استرس

۵٫ تنظیم برنامه روزانه در کاهش استرس

برنامه ریزی می‌تواند به کنترل و رفع  استرس کمک شایانی ‌کند

 • کار‌های روزمره خود را داخل دفترچه کوچکی یادداشت کرده و طبق همان برنامه ریزی عمل کنید.
 • حتی اگر در شرایط بد و تحت فشار زیادی باشید عمل کردن به برنامه مشخص می‌تواند تا حد قابل توجهی به شما کمک کند
 • و بار سنگینی را از ذهن شما بردارد و کمی آرامش به شما بدهد.
 • با انجام برنامه ریزی مشخص برای کل روز نه تنها کار هایتان را سر موقع و به ترتیب پیش می‌برید
 • بلکه برای بقیه روز نیز وقت خالی ایجاد می‌کنید و به همین ترتیب استرس تا حد قابل توجهی در شما کاهش می‌یابد.
ورزش کردن در رفع استرس

۶٫ ورزش کردن برای کاهش استرس

کم تحرکی موجب پایین آمدن سوخت و ساز بدن و بالا رفتن استرس می‌شود. سعی کنید :

 • روزانه ۳۰ الی ۴۵ دقیقه ورزش هوازی و سبک انجام دهید.
 • انجام ورزش سبک می‌تواند به شما جهت کاهش استرس و شادابی بیشتر کمک شایانی بکند.
 • انجام تحرکات اصولی و منظم ضمن شکل‌گیری ماهیچه‌ها و دفع چربی‌های مضر، میزان اندروفین را افزایش میدهد
 • و تاثیر مستقیم بر حامل‌های عصبی دارد و ضمن ایجاد روحیه بهتر به شما احساس طراوت و شادابی نیز خواهد داد.
تاثیر چای در استرس

۷٫ تاثیر نوشیدن چای بر رفع استرس

تحقیقات ثابت کرده است افرادی که در روز ۳ الی ۴ بار چای می‌نوشند در مقابل افرادی که ۲ فنجان قهوه در روز می‌نوشند از سطح کورتیزول پایین‌تری برخودار بوده و قهوه می‌تواند به شدت سطح این هورمون را افزایش دهد که درنهایت موجب استرس بیشتری در فرد می‌شود، پس چای را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا با کاهش سطح کورتیزول استرس را به پایین‌ترین حد خود برسانید.

ماساژ رفع استرس

۸٫ ماساژ درمانی در رفع استرس

ماساژ درمانی می‌تواند تاثیرات مثبتی بر کاهش استرس و ایجاد آرامش در فرد ماساژ گیرنده داشته باشد، در واقع با ماساژ درست و اصولی بدن را در حالتی قرار می‌دهید تا تاثیرات مثبت فراوانی همچون کمک به حفظ جوانی و زیبایی پوست، کمک به هضم و بهبود عملکرد سیستم گوارش و …. را برای شما به همراه داشته باشد. یکی از فواید اصلی ماساژ کمک به کاهش استرس در فرد بوده و باعث می‌شود تا بدن در حالت هموستاز طبیعی قرار گیرد. ما برای شما اطلاعات کاملی از انواع ماساژها در دسترس داریم که میتوانید در مقاله های مجا مطالعه نمایید   :

موسیقی برای استرس

۹٫ موسیقی ملایم برای کاهش استرس 

گوش دادن به موسیقی ملایم، متناسب با سلیقه تان می‌تواند آرامشی عمیق را در شما ایجاد کند. تحقیقات نشان میدهد موسیقی ملایم اثری مشابه با دیازپام داشته و نقش مهمی در رفع یا کاهش استرس در فرد خواهد داشت. سعی کنید در طی روز و قبل از خواب ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به موسیقی آرام گوش دهید تا تنش‌ها و استرس‌های ناشی از اتفاقات روزمره را فراموش کنید و به آرامشی نسبی برسید.

نگرش زندگی در رفع استرس

۱۰٫ نگرش خود را تغییر دهید

برای کاهش استرس در خود کافیست :

 • ذهن خود را از فکر‌های منفی و تنش زا دور کنید
 • برای مدتی به هیچ چیز جز فکر‌های مثبت فکر نکنید
 • فکر به مکان‌هایی که خیلی وقت است دوست دارید به آنجا سفر کنید را از خود دور کنید
 • فکر به خانواده و کسانی که دوستشان دارید یا حتی تخصصی که دارید و … را به جهت مثبت حرکت دهید
 • و تمامی افکار ناراحت کننده و تنشزا را از خود دور کنید تا بتوانید به کاهش استرس خود کمک کنید

با امتحان این روش متوجه خواهید شد که به راحتی می‌توانید از شرایط سخت و فشار‌های کاری که به راحتی می‌توانند فکر شمارا مشغول کرده و ایجاد استرس کنند دوری کرده و با تمرکز و غلبه به احساسات بد و منفی می‌توانید به راحتی استرس را از خود و اطرافیانتان دور کنید

Covid-19 و استرس های مزمن

همه ما اینروز‌ها با ویروس کرونا (covid-19) دست و پنجه نرم می‌کنیم و ترس مبتلا شدن به این ویروس و از دست دادن عزیزانمان یا حتی جان خودمان به کابوسی برای همه تبدیل شده و درصد بالایی از افراد جامعه دچار استرس‌های کوتاه مدت و یا بلند مدت شده اند، به شکلی که برخی از افراد دچار مشکلات تنفسی و … شده اند، اما توجه داشته باشید با رعایت یکسری اصول بهداشتی که توسط پزشکان توصیه شده است می‌توان به راحتی از مبتلا شدن به این ویروس مصون ماند.شاید شما هم اگر نگاهی به آمار جهانی کرونا بیندازید در نگاه اول استرس های ناخودآگاهی به شما دست دهد با این که سالم هستید . در این بین افرادی هستند که از استرس های ناشی از علائم زیر خود را در معرض خطر واقعی کرونا قرار دهند :

 • داشتن علائم سرماخوردگی همچون گلودرد ، سرفه
 • داشتن تب های ناشی از دلایلی غیر مرتبط با کرونا
 • داشتن تنگی نفس ناشی از آسم ، سرماخوردگی و…. غیر مرتبط با کرونا
چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *