مقالات پزشکی

بیماری هرپس سیمپلکس

ویروس هرپس سیمپلکس
بیماری هرپس سیمپلکس

بیماری هرپس سیمپلکس

در این مقاله قصد داریم تا انواع بیماری هرپس سیمپلکس  ، علائم و چگونگی ابتلا فرد به این بیماری را بررسی کنیم و با دادن اطلاعات مفید و جامع در این زمینه، آگاهی و هوشیاری شما را در این زمینه کمی ارتقا دهیم. در ابتدا اگر بخواهیم به صورت کلی توضیحاتی در رابطه با این بیماری خدمت شما ارائه دهیم باید بگوییم این بیماری در دسته بیماری‌های مسری یا واگیردار قرار گرفته و ویروس هرپس سیمپلکس می‌تواند از شخصی به شخصی دیگر انتقال یابد. بیماری یا ویروس هرپس سیمپلکس دو نوع کلی داشته که در ادامه به آن خواهیم پرداخت اما قبل از آن نکته‌ای که باید به آن توجه شود این مسئله می‌باشد که فرد مبتلا یا به اصطلاح ناقل ممکن است هیچگونه علائمی از این بیماری را نداشته باشد، حتی در بسیاری از موارد فرد نسبت به مبتلا بودن به این بیماری بی اطلاع بوده و با اولین برخورد، تماس نزدیک یا رابطه جنسی این بیماری یا ویروس را می‌تواند به راحتی به فرد دیگری منتقل کند. همراه نمک اسپیر باشید با ۲ نوع از نوع هرپس سیمپلکس که شبیه تبخال تناسلی میباشد

انواع  بیماریها مقاربتی را بشناسید
بیماری هرپس سیمپلکس

انواع بیماری هریس سیمپلکس

هرپس سیمپلکس نوع ۱:

در ابتدا جا دارد به این نکته اشاره کنیم که بیماری هرپس سیمپلکس نوع ۱ اغلب از راه دهان به فرد سالم منتقل شده و در اغلب موارد که فرد سالم به این بیماری مبتلا می‌شود دلایلی نظیر  :

  • رابطه جنسی از طریق دهان با فرد مبتلا به این بیماری
  • استفاده از وسایل شخصی و آلوده فرد مبتلا که میتواند وسایل آرایشی و بهداشتی  باشد،
  • میل کردن غذا با استفاده از قاشق یا کارد و چنگال فرد مبتلا
  • غذا خوردن مشترک با فردی که مبتلا به این بیماری باشد. داشته
  • رعایت نکردن و بی توجهی به این مسائل حتی در صورتی که رابطه جنسی نیز با فرد مبتلا نداشته باشد به این بیماری مبتلا می‌شود.

جالب است بدانید در سراسر دنیا بیش از ۶۰% از افراد بزرگسالی که در بازه سنی ۵۰ سال به بالا هستند به این بیماری مبتلا بوده و بخش قابل توجهی از این افراد خود نسبت به این موضوع بی اطلاع بوده و از طریق راه‌هایی که به آنها اشاره شد این بیماری را به سایر افرادی که با آنها روابط نزدیک دارند منتقل خواهند کرد.

بهترین درمان زگیل تناسلی در منزل
ویروس هرپس سیمپلکس

هرپس سیمپلکس نوع ۲

این نوع از بیماری هرپس سیمپلکس صرفاً از طریق روابط نزدیک جنسی به شخص سالم مبتلا خواهد شد و در صورتی که حین نزدیکی یا رابطه جنسی فرد سالم با تبخال‌های تناسلی  یا زخم‌های ایجاد شده بر روی پوست فرد برخورد داشته باشد به بیماری هرپس سیمپلکس نوع دو یا HSV-2 مبتلا خواهد شد. جالب است بدانید درصد مبتلایان به این بیماری کمتر از ۲۰% بوده و در واقع این نوع از بیماری هرپس سیمپلکس دربزرگسالانی که رابطه جنسی منظم دارند نسبت به مبتلایان به بیماری HSV-1 بیش از ۴۰% کمتر بوده و تنها بیمارانی که به این نوع از بیماری هرپس سیمپلکس نوع ۲ مبتلا هستند می‌توانند آن را به فرد دیگر مبتلا کنند.

اما نکته‌هایی که در رابطه با بیماری هرپس سیمپلکس نوع دو وجود دارد این مسئله می‌باشد، در صورتی که فرد رابطه‌های جنسی زیاد و با افراد مختلف داشته باشد در معرض ابتلا به این نوع بیماری خواهد بود حتی اگر سن پایین داشته باشد و در سنین جوانی قرار داشته باشد. پس توجه داشته باشید این بیماری فقط مختص به بزرگسالان نبوده و در صورتی که مراقبت‌های لازم در زمینه رابطه جنسی در نظر گرفته نشود می‌تواند برای فرد حتی در سنین پایین خطر ساز باشد.

نکات مهم درباره بیماری هریس سیمپلکس

نکته بعدی که باید به آن توجه داشت بروز بیماری HSV یا تبخال تناسلی همیشه به چند دلیل ثابت یا مشخص نمی تواند انتقال پیدا کند

فرد با داشتن بیماری‌های مقاربتی دیگری می‌تواند زمینه را برای ابتلا فرد سالم به این بیماری فراهم کند.

در آخر نیز باید نسبت به این مسئله توجه ویژه تری داشت که  ؛

در صورتی که خانم بارداری در معرض این بیماری قرار گرفته و به این بیماری مبتلا شود .

هنگام به دنیا آوردن نوزاد این امکان وجود دارد که هر دو نوع بیماری هرپس سیمپلکس را به نوزاد انتقال دهد

برای نوزاد تازه به دنیا آمده مشکلات بسیار جدی و خطر ناکی را به همراه داشته باشد

به همین منظور به خانم‌های باردار توصیه می‌شود تا اقدامات و مراقبت‌های لازم را جهت مبتلا نشدن به این بیماری در نظر داشته باشند تا برای فرزند خود مشکلات و خطرات جدی به وجود نیاورند

همه چیز درباره بیماری آبله
ویروس هرپس سیمپلکس

علائم بیماری هرپس سیمپلکس

علائم بیماری هرپس سیمپلکس همانطور که در ابتدا مقاله نیز به آن اشاره‌ای کوتاه و مختصر داشتیم، در بسیاری از موارد علائم خاصی را به همراه نخواهد داشت. در واقع این بیماری علائم اصلی نظیر ایجاد زخم یا تبخال‌هایی در ناحیه تناسلی یا دهان را به همراه داشته و بسیاری از افراد با توجه به این علائم این بیماری را در خود یا شخص دیگری شناسایی می‌کنند . اما بیماری هرپس سیمپلکس یا تبخال تناسلی همیشه با این علائم همراه نبوده و در مواردی از مبتلایان به این بیماری علائمی مشابه با آنفولانزا دیده شده. این علائم می‌تواند به شکل های زیر دیده شود

  • تب بالا
  • کاهش شدید اشتها یا میل نداشتن به غذا
  • سردرد‌های متعدد و ممتد
  • تورم‌های شدید یا جزئی در ناحیه غدد لنفاوی
  • احساس درد یا سوزش هنگام ادرار

در این صورت باید به مبتلا شدن به بیماری یا ویروس هرپس سیمپلکس مشکوک شد و جهت بررسی‌ دقیق‌تر علت‌های بروز این نوع علائم در فرد باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کرد و علت را جویا شد.

بیماری آکرودرماتیت چیست

راه‌های تشخیص بیماری هرپس سیمپلکس

چند راه برای تشخیص و مطمئن شدن به مبتلا شدن به این بیماری وجود دارد، همانطور که در پاراگراف‌های قبلی به آن اشاره کردیم این بیماری می‌تواند به راحتی و حتی توسط خود شخص نیز شناسایی شود. اما در بعضی از موارد در صورتی که در شناسایی بیماری هرپس سیمپلکس یا HSV-1 یا HSV-2 کمی تردید یا شک داشتید می‌توانید به راحتی با مراجعه به پزشک متخصص در خصوص مبتلا شدن به این بیماری اطمینان بیشتری حاصل نمایید.

پزشک متخصص با انجام برخی از اقدامات نظیر بررسی کردن برخی علائم، با تعدادی سوال یا با معاینه فیزیکی و بررسی زخم‌ها یا تبخال‌ها به راحتی مبتلا شدن فرد را به این بیماری تایید یا تکذیب می‌کند.

اما در برخی از مواردی که فرد هیچ گونه علائمی بر روی پوست خود ندارد با استفاده از نمونه کوچکی از مایعات موجود در بدن فرد مشکوک به هرپس سیمپلکس و تحویل آن به آزمایشگاه، مبتلا شدن به بیماری با بهره‌گیری از روش‌های کشت تبخال در آزمایشگاه و با استفاده از نمونه گرفته شده از بیمار نتیجه آزمایش، ابتلا شما به بیماری هرپس سیمپلکس را تایید یا تکذیب خواهد کرد.

البته جا دارد تا باز هم به این موضوع اشاره‌ای کوتاه داشته باشیم، در صورتی که بیمار هیچ علائمی از بروز این بیماری در بدن نداشته باشد و مشکوک به این بیماری نیز باشد پزشک متخصص درخواست تست هرپس سیمپلکس را خواهد کرد تا بیماری کامل‌تر و مطمئن‌تر بررسی و تشخیص داده شود.

برچسب های مرتبط با مقاله

همه چیز درباره هرپس سیمپلکس

 چرا به هرپس سیمپلکس مبتلا میشویم

 چگونه تشخیص دهیم که به هرپس سیمپلکس مبتلا هستیم یا خیر

 

موفق و پیروز باشید

نمک دریایی اسپیر

چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *