مقالات پزشکی

علت پر پشت شدن موهای زائد

علت پر پشت شدن موهای زائد
علت پر پشت شدن موهای زائد

علت پرپشت شدن مو‌های زائد

پرپشت شدن مو‌های زائد برای بسیاری از افراد مسئله‌ای آزار دهنده به شمار می‌رود و در بیشتر مواقع فرد از میزان رشد موهای زائد یا پرپشت شدن آنها در مدت زمان کم کلافه می‌شود. در این مقاله قصد داریم ۶ علت پرپشت شدن مو‌های زائد در بدن را بررسی کنیم و این امکان را برای شما فراهم سازیم تا ضمن بالا رفتن آگاهی خود در این زمینه اگر با این مشکل مواجه هستید بتوانید دلیل بروز این مسئله را در خود پیدا کرده و برای درمان و رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید. همراه اسپیر باشید با ۶ علت پر پشت شدن موهای زائد

علت چرب شدن پوست چیست
علت پر پشت شدن موهای زائد

۱٫ حساسیت بالای فولیکول موها

یکی از علل رشد و پرپشت شدن بیش از حد موهای زائد در بدن شما می‌تواند به حساسیت بالای فولیکول‌های موهای شما مربوط شود. طبق نظر یکی از متخصصین پوست و مو :

 • گیرنده‌های آندروژن که در فولیکول‌های مو قرار دارد در بعضی از افراد به حدی حساس خواهد شد.
 •   به هر آندروژنی که در جریان خون بدن فرد موجود باشد، حساسیت نشان داده و آن را دریافت خواهد کرد
 • و در آخر منجر به رشد بیش از حد موها در مدت زمان کم خواهد شد.
 • برای بررسی بیشتر این مسئله باید آزمایش‌های مربوط به آن را انجام داده و با مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو موضوع را به طور دقیق بررسی کنید تا علت آن را دریابید.
علت سفید شدن موی سر چیست

۲٫ بر هم خوردن هورمون‌های بدن

بر هم خوردن تعادل و نظم هورمونی در بدن همیشه یکی از دلایل اصلی برای بروز برخی از مشکلات در بدن فرد از جمله علت پر پشت شدن مو  بوده و به همین منظور باید توجهی ویژه به سطح و تعادل هورمون در بدن داشت تا با بر هم خوردن تعادل آنها مشکلات گوناگونی برای فرد ایجاد نشود. در واقع :

 • این مشکل در زنان بیشتر از مردان شایع میباشد
 •   برخی از الگو‌های مردانه در بدن برخی از آنها موجود می‌باشد، مانند سطح تستوسترون و آندروژن بالا
 • این مسئله منجر به مشکلاتی از قبیل رویش موهای زائد و پرپشت در برخی از نقاط بدن زنان می‌شود.
 • رشد و پرپشت شدن مو‌های زائد بدن معمولاً نواحی از بدن را از قبیل شکم، پهلو، پشت لب‌ها و ران‌ها شامل می‌شود.

این مشکل تاثیر مستقیمی بر جوانی و زیبایی این افراد دارد .  به همین منظور در این زمینه نیز باید آزمایش‌های مخصوص انجام شده و به پزشک متخصص مراجعه کرد تا علت را علمی و مطمئن‌تر بررسی کرد.

علت شوره زدن موژه چیست

۳٫  اضافه وزن و رشد بیش ازحد مو‌های زائد

یکی از علت‌های اصلی پرپشت شدن مو‌های زائد در بدن برخی از افراد اضافه وزن می‌باشد. این موضوع با میزان سطح تستوسترون، برخی از هورمون‌ها و بالا رفتن سطح انسولین در بدن فرد رابطه مستقیم داشته و در صورتی که اضافه وزن بیش از حد باشد به بالا رفتن مواردی که به آن‌ها اشاره شد مخصوصاً انسولین کمک خواهد کرد که نتیجه آن بالا رفتن میزان رشد مو‌های زائد بدن در فرد خواهد شد. در رابطه این موضوع تنها با رعایت رژیم غذایی درست می‌توانید این مشکل را به راحتی حل کنید.

۴٫  غده‌های فوق کلیوی  در پرپشت شدن مو‌های زائد

یکی دیگر از دلایل بروز رشد غیر معمول و پرپشت شدن مو‌های زائد فعالیت‌های ناقص غدد فوق کلیوی می‌باشد. در واقع محصول اصلی غده فوق کلیوی آدرنال بوده که با بروز مشکل در روند فعالیت غده فوق کلیوی فرد کورتیزول و آندروژن بیشتر از حد لازم تولید خواهد شد و همین موضوع باعث می‌شود تا رشد مو‌های زائد در بدن فرد تا حد چشمگیری افزایش یابد و ایجاد مشکلاتی از نظر بهداشتی برای فرد در برخی از از موارد ایجاد کند.

۵٫ دوران یائسگی علت پرپشت شدن مو‌های زائد

همانطور که مستحضر هستید در دوران یائسگی یا به اصطلاح ناباروری سطوح استروژن در فرد کاهش یافته و میتواند علت پر پشت شدن موهای زائد باشد در واقع :

 • آندروژن‌های موجود در خون فرد تاثیر خود را بر رشد مو‌های زائد خواهند گذاشت.
 • این موضوع اجتناب ناپذیر بوده و یک امر عادی است و نمی توان مانع آن شد.
 • این تغییرات در این دوره عوارضی نظیر ظاهر شدن مو‌های زائد در بدن برای فرد به همراه خواهد داشت
 • و همانطور که در قبل نیز به آن اشاره‌ای کوتاه داشتیم . در نواحی مشخصی از بدن نظیر پشت لب‌ها، شکم، ران و … به صورت ناخواسته و دوره‌ای شاهد رویش مو‌های زائد گاهاً به صورت پرپشت و ضخیم خواهید بود.

بنا براین برای رفع یا کنترل این مشکل می‌توانید با پزشک زنان خود مشورت داشته باشید تا هنگامی که سطح استروژن در فرد پایین بیاید از دارو‌های مناسب جهت جایگزین کردن آن در بدن استفاده شود.

علت خشکی پوست سر چیست

۶٫ مشکل تیروئید علت‌ پرپشت شدن مو‌های زائد

مشکل تیروئید در فرد همیشه با ریزش مو همراه نبوده و در برخی از مواقع می‌تواند علت پر پشت شدن موهای زائد در برخی از نواحی و مناطق بدن شود. در مطالب قبلی به بالا بودن سطح آندروژن خون یا الگو مردانگی اشاره کردیم اما در رشد بیش از حد مو‌های زائد بدن یا پرپشتی آن‌ها تنها این موارد تاثیر گذار نبوده و مشکلات تیروئیدی نیز می‌تواند یکی از علت‌های اصلی در بروز این مشکل به شمار بیایدو بنابر این باز هم بر این موضوع تاکید میکنیم که برای بررسی آن به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اگر کم کاری، پر کاری یا مشکلات دیگری مربوط به تیروئید دارید آن را کنترل یا رفع کنید.

علت چروک شدن پوست بعد از حمام

موفق و پیروز باشید

نمک دریایی اسپیر

چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *