مقالات پزشکی

بیماری hfmd

ویروس کوکساکی
بیماری hfmd

بیماری دست و پا HFMD

بیماری HFMD از پیشروی ویروسی به نام کوکساکی نشات می‌گیرد و ناگفته نماند که ممکن است در بعضی از بزرگسالان نیز این بیماری دیده شود، اما به دلیل سیستم ایمنی ضعیف کودکان این بیماری بیشتر در این بازه سنی دیده می‌شود و بر دست، پا و دهان تاثیر گذاشته و مشکلاتی را در این بخش‌ها برای فرد ایجاد خواهد کرد. البته در ادامه علت‌ها و علائم این بیماری را به دقت بررسی خواهیم کرد و اطلاعاتی مهم در این زمینه خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد. همراه اسپیر باشید با اطلاعات بیشتر از بیماری دست و پا hfmd

بیماری آکرودرماتیت چیست
ویروس کوکساکی

ابتلا به بیماری HFMD

در رابطه با بیماری HFMD قبل از اینکه علائم آن را بررسی کنیم و به آنها بپردازیم لازم است بگوییم که بیماری HFMD بیشتر کودکان و نوزادان را مورد هدف قرار خواهد داد اما در برخی از موارد در سنین بیشتر نیز ابتلا به این ویروس و بروز بیماری دیده شده است. برخی از محققین و متخصصین بر این باور اند که با یک بار ابتلا به ویروس کوکساکی و بروز بیماری در کودک، او دیگر مبتلا به این ویروس نخواهد شد. طبق تحقیقات محققین و متخصصین امر نتایجی حاصل شده است که گواه بر صحت و درستی این ادعا و باور می‌باشد. نتایج به این شکل بوده است که هر کودک یا نوزادی که به این ویروس مبتلا می‌شود در هفته‌های اول سیستم ایمنی بدن شروع به مقاومت خواهد کرد و اجازه پیشروی و وخیم شدن حال کودک را نخواهد داد و در بازه‌ی زمانی مشخص، فرد مبتلا و بیمار به صورت کامل بهبود پیدا خواهد کرد. ناگفته نماند که بعد‌ها متخصصین مربوط به این امر دریافتند که بیماری HFMD ممکن است از طریق ویروس کوکساکی منتقل نشود اما این امکان نیز وجود خواهد داشت که این بیماری از طریق ویروس دیگر به کودک یا نوزاد منتقل شود و به همین منظور با رعایت نکات بهداشتی و توجه‌های لازم به روابط و تماس‌های نزدیک فرزندمان می‌توان به راحتی از بروز همچین بیماری‌هایی جلوگیری به عمل آورد.

آیا بیماری HFMD مسری می‌باشد

بیماری HFMD می‌تواند در هفته‌های اول به شدت واگیر دار باشد و در هفته‌های بعد نیز انتقال ویروس همچنان وجود خواهد داشت و در صورت تماس‌های نزدیک و منظم به راحتی فرد دیگری نیز به این ویروس آلوده شده و به این بیماری مبتلا خواهد شد. پس باید به این موضوع توجه کافی داشت که حتی در صورتی که فرزندتان به صورت کامل بهبود پیدا کرد تا ۱ الی ۲ هفته ممکن است، ناقل این ویروس و بیماری باشد و باید تماس‌ نزدیک با دیگر کودکان و فضا‌هایی که کودکان در آن حضور دارند و ممکن است برای آنها دردسر ساز باشد. تا جایی که مقدور می‌باشد به حداقل برسد. چون بسیار مسری بود و می‌تواند چند کودک سالم را به راحتی مبتلا کند.

راه‌های انتقال بیماری HFMD:

 • یکی از شایع‌ترین راه‌های انتقال این بیماری از فرد به فردی دیگر انتقال ویروس از طریق بزاق دهان می‌باشد
 • با توجه به مواردی که شناسایی شد شایع‌ترین علت بروز این بیماری در کودک مورد نظر از طریق همین راه می‌باشد.
 • در واقع را‌های انتقال می‌تواند از طریق بغل کردن یا تماس بسیار نزدیک باشد
 • یا می‌تواند از طریق عطسه یا سرفه بدون کنترل کردن آن با استفاده از دستمال کاغذی باشد
 • و مورد آخری که می‌تواند در انتقال بیماری در بین کودکان بسیار تاثیر گذار باشد استفاده مشترک از اسباب بازی‌ها و وسایلی که ممکن است کودک مبتلا به آن دست زده باشد است.
راه‌های انتقال ویروس و مبتلا شدن کودک به این بیماری بسیار زیاد است 

اما به موارد مهم آن اشاره شد و مواردی نظیر کنترل کردن روابط و شناسایی کودک مبتلا و … نیز دیگر اقداماتی می‌باشد که در این زمینه می‌توان به آن اشاره داشت و به نوعی آن‌ها را تاثیر گذار بر روی روند ابتلا کودکان بیشتر به این بیماری دانست.

بیماری آبله چیست

علائم و نشانه‌های بروز بیماری HFMD در کودک یا نوزاد:

نشانه و علامت‌های بروز این بیماری در فرزند شما ممکن است به صورت‌های مختلفی خود را نشان دهد شایع‌ترین و اصلی‌ترین این علائم عبارتند از ؛

 • کم اشتهایی
 • میل به غذا نداشتن
 • ضعف داشتن
 • خستگی بیش از حد،
 • ایجاد زخم‌های دردناک،
 • ایجاد لک‌های قرمزی که درد هم به همراه خواهد داشت،
 • خارش شدید در برخی از نقاط بدن که منجر به قرمز شدن
 •  ( حتی در بعضی از اوقات بر اثر خاراندن زیاد می‌تواند منجر به زخم‌های درناکی نیز بشود. )

لکه‌های قرمزی که به آن‌ها اشاره شد معمولاً در نواحی ران پا، باسن، دست و صورت ایجاد می‌شود و شاید تا حدودی بر زیبایی و جوانی پوست فرزندتان نیز تاثیر منفی داشته باشد.

بروز تاول از علائم بیماری دست و پا hfmd

بروز تاول‌ها بر نواحی صورت، دست و پا نیز از دیگر علائم مبتلا شدن به بیماری HFMD و ابتلا به ویروس کوکساکی می‌باشد. و جا دارد که در رابطه با تاول‌های ایجاد شده به این نکته مهم توجه داشته باشید که در صورت مشاهده این علائم کودک خود را از دیگر کودکان و همبازیان خود جدا کنید و اجازه ندهید تا در صورت ترکیدن تاول کودک به آن دست بزند.

اما نکات پایانی که در رابطه با این بیماری باید در نظر داشته باشید این موضوع می‌باشد که علائمی که در بالا به آنها اشاره شد و شایع‌ترین و پرتکرار‌ترین در میان تمامی علائم نشان دهنده این بیماری به حساب می‌آیند، اما زمانی که کودک مبتلا شود تمامی آنها را به صورت یکجا نخواهد داشت و در اکثر مواقع بروز این علائم می‌تواند به صورت مرحله به مرحله و با فاصله انجام شود به همین منظور باید بیشتر از همیشه به کودک خود دقت کنید.

آیا ویروس کوکساکی همیشه از خود علائم بروز میدهد ؟

اما ناگفته نماند که در برخی از موارد نیز مبتلایان به ویروس کوکساکی و بیماری HFMD هیچ یک از علامت‌هایی که به آنها اشاره شد را نداشته و به صورت بی علامت مبتلا به این بیماری شده اند در این موارد فرزند شما مبتلا این بیماری بوده و ناقل نیز می‌باشد پس در صورت مشاهده کوچکترین علامتی از علامت‌هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم موضوع را با پزشک متخصص کودکتان در میان بگذارید و در صورت لزوم آزمایش‌ها و چکآپ‌های لازم را بر روی فرزندتان انجام دهید.

موفق و پیروز باشید

نمک دریایی اسپیر

چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *