مقالات پزشکی

علت ریزش موی سکه ای

علت ریزش موی سکه ای
علت ریزش موی سکه ای

علت ریزش موی سکه ای

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که امروزه بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. به راستی موی سر می‌تواند در جوانی و زیبایی فرد تاثیر بسزایی داشته باشد. به همین منظور افراد در صورتی که با ریزش مو با الگو‌های متفاوت رو به رو می‌شوند سریعاً به پزشک متخصص مراجعه خواهند کرد تا ضمن بررسی علت ریزش مو هایشان از آن جلوگیری به عمل بیاورند . در این مقاله به علت ریزش موی سکه ای   ، علائم و پیامد‌های ناشی از آن خواهیم پرداخت. در ادامه مطلب به صورت مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت و مطالبی که به آنها پرداختیم تنها به صورت خلاصه و مختصر بود و به جهت آشنایی با این بیماری بود تا در ادامه تمامی این موضوعاتی که به آنها پرداختیم را به دقت خدمت شما عزیزان توضیح دهیم. همراه نمک اسپیر باشید با کلیاتی از ریزش موی سکه ای

علت ریزش موی سکه ای

درباره ریزش موی سکه ای

علت ریزش موی سکه ای بیشتر در نوجوان‌ها دیده می‌شود و به ندرت در کودکان یا افراد مسن دیده می‌شود.

 • این مشکل از حمله‌ی بی دلیل سیستم ایمنی بدن به ریشه یا فولیکول مو نشات گرفته است
 • و تا به امروز هیچ دلیل علمی از سوی پژوهشگران برای این مشکل یافت نشده است.
 • در ریزش مو سکه‌ای فرد با ریزش دایره‌ای یا در مواردی تکه‌ای در مو‌های سر خود مواجه میشود.
 • این نوع ریزش مو به طاسی سکه‌ای یا آلوپسی آره آتا معروف میباشد
 • همانطور که اشاره کردیم سیستم ایمنی بدن به اشتباه و بدون علت به نقاطی از سر فرد حمله خواهد کرد
 • و فولیکول‌های مو را در آن منطقه از بین خواهد برد.

نکته : بعد از گذشت مدت زمانی که در هر فرد متغیر می‌باشد مو‌های ریخته شدن دو مرتبه شروع به رشد خواهند کرد. اما در بعضی از موارد نیز ریزش مو هیچ بازگشتی نداشته و یا در صورت که شاهد رشد مجدد مو در این افراد باشیم موها به صورت نازک و سفید ظاهر خواهند شد.

دلیل سفید شدن موی سر چیست

چگونگی ریزش مو به صورت سکه ای

در ریزش موی سکه ای همانطور که در بالا به صورت مختصری به آن پرداختیم فولیکول‌های مو از بین خواهند رفت مناطق دایره‌ای شکل یا قسمتی از مو به صورت تکه‌ای دچار طاسی خواهد شد. این نوع ریزش مو که به آن آلوپسی آره آتا نیز گفته می‌شود در سنین بین ۱۵ تا ۲۱ سال بیشتر دیده خواهد شد و در بین کودکان و بزرگسالان موارد کمتری از این نوع ریزش دیده شده است.

در بعضی از موارد ریزش مو به صورت سکه‌ای رخ نخواهد داد و موها در بعضی از مناطق مشخصی از مو روز به روز کم پشت‌تر و ساقه مو‌ها نیز باریک خواهد شد. در بعضی از موارد نیز مو‌ها به صورت سکه‌ای ریزش پیدا خواهند کرد و بعضی از نقاط سر به صورت دایره‌ها یا مقطع‌های کوچک و بزرگ دچار طاسی خواهند شد. اما چندین تار نازک در بین این نواحی دیده می‌شود که به اصطلاح به این نوع ریزش مو علامت تعجبی نیز گفته می‌شود.

رشد مجدد مو در ریزش سکه ای

در بیشتر موارد با رشد مجدد مو همراه می‌باشد. اما در بعضی موارد که به ندرت پیش می‌آید فرد در صورتی که دچار ریزش مو سکه‌ای شود، ممکن است در نقاط طاس شاهد رشد مجدد مو‌ها نباشد اما همانطور که اشاره شد این موارد به ندرت پیش می‌آید و جای نگرانی وجود نخواهد داشت. در بند بالا به این موضوع اشاره شد اما جا دارد باز هم به آن بپردازیم، ریزش مو سکه‌ای به صورت دوره یا بازه زمانی بوده و بعد از آن با رشد مجدد موها مواجه خواهید شد. اما در صورتی که موها در این نقاط با رشد مجدد همراه باشند ممکن است بعد از گذشت مدتی سایر نواحی یا بخش‌های مو دچار ریزش شوند.

علت پرپشت شدن موهای زائد چیست

مدت زمان رویش مجدد مو در ریزش موی سکه ای

در قبل نیز به این موضوع اشاره شد که اگر فرد دچار ریزش مو سکه‌ای نیز بشود بعد از چند ماه شاهد رشد مجدد مو‌ها در نواحی مشخص خواهد بود. اما در بعضی از موارد که درصد بسیار کمی از افراد را به خود اختصاص می‌دهد این مشکل می‌تواند بسیار طولانی‌تر از چند ماه یا شاید تا ۱ الی ۱٫۵ سال به طول بیانجامد. در بعضی از افراد که دارای نقص ایمنی در بدن خود هستند یا سابقه‌ی این بیماری در خانواده آنها دیده شده است احتمال بروز این مشکل و قرار گرفتن آنها جزو این دسته نادر خواهد بود.

در بعضی از موارد ریزش مو سکه‌ای تنها بر روی مو‌های سر تاثیر نداشته و ممکن است تاثیرات مشابه با آنچه که در ناحیه سر رخ داده است را در نواحی دیگر بدن مشاهده کنید. اما عوارض و تاثیرات ریزش مو سکه‌ای تنها بر روی مو‌های سر و بدن نبوده و تاثیرات جدی بر روی ناخن‌ها خواهد گذاشت. در برخی از افراد که سابقه بیماری‌های خود ایمنی یا … را دارند ممکن است تاثیراتی نظیر تغییر در ظاهر و جنس ناخن‌ها دیده شود که در ادامه به علائم این مشکلات اشاره خواهیم کرد.

علائم ریزش موی سکه ای

 • مشکلاتی که می‌تواند برای ناخن به وجود بیاید معمولاً به شکل تغییرات ظاهری خود را نشان خواهند داد.
 • به عنوان مثال موردی که در بیشتر افرادی که با این مشکل رو به رو هستند دیده می‌شود.
 • سمباده‌ای شدن ناخن یا ایجاد حفره‌های بسیار ریز و زیاد بر روی سطح ناخن‌ها می‌باشد.
 • تغییرات دیگری در ناخن نظیر تغییر در ظاهر، فرم و شکل ایجاد خواهد شد

در صورت مشاهده این مورد باید برای بررسی با پزشک متخصص این موضوعات مطرح شود.

علت ریزش موی سکه ای

بررسی و معاینه  ریزش مو سکه ای

در بیشتر موارد فرد با مشاهده علائمی که خدمت شما عرض شد به پزشک متخصص مراجعه می‌کند.

 • پزشک نیز با توجه به بررسی کردن یا معاینه‌ی فیزیکی مو‌های فرد که معمولاً با کشیدن یک یا چند تار صورت میگیرد معاینه و بررسی خود را کامل خواهد کرد
 • در پروسه معاینه و تشخیص دادن بیماری فرد دکتر متخصص سوالاتی در زمینه بیماری‌های خود شخص مراجعه کننده و خانواده فرد خواهد پرسید
 • و با بررسی علائم ظاهری و سابقه بیماری‌های فرد به شخص نتیجه را اعلام میکند
 • اما در مواردی که دکتر متخصص همچنان در رابطه با نوع ریزش مو در فرد شک داشته باشد. از فرد مراجعه کننده درخواست میکند تا برای مطمئن شدن و بررسی‌های دقیق‌تر آزمایش مربوطه را انجام دهد تا دکتر متخصص نظر قطعی خود را در آن رابطه اعلام کند.

آیا ریز سکه ای مو واگیردار است ؟

طبق گفته پزشکان ممکن است ریزش سکه ای مو به دلیل عفونت های ناشی از ویروسها باشد که اگر یک فرد در خانواده به آن دچار شود دیگر اعضای خانواده نیز ممکن است دیگر آن شود . از این رو  بهتر است به محض اینکه یک شخص مبتلا شد سریعا سایر اعضای خانواده به پزشک مراجعه نمایید تا درگیر عوارض آن نشود بلکه این بیماری در  ۵۰ درصد موارد  واگیردار میباشد

بهترین درمان خانگی ریزش سکه ای مو

استفاده کردن از پیاز عنصل برای درمان زود هنگام ریزش سکه ای مو یکی از بهترنی روشهای طبیعی و  ارگانیک است . روش استفاده از پیاز عنصل بدین گونه است که :

یک لایه دایره ای نازک از پیاز را توسط یک تیغ یا چاقو ببرید

یپی آن را بدون تماس مستقیم دست به پیاز روی محل ریزش مو بمالید

به آرامی آن را روی سر بمالید تا احساس سوزش شروع شود

سپس بدون آنکه تماسی با آن داشته باشید بگذارید تا حدود ۳ ساعت رویز محل ریزش مو باقی بماند

( در این بازه زمانی چنانچه به آن دست بزنید بدانید که دستتان به پیاز آلوده شده و در صورت تماس دست با بدن سوزش و خارش احساس خواهید کرد  )

پس از ۳ ساعت آثار پیاز با با دستمال کاغذی پاک کرده و با یک پارچه تمیز آن را تمیز نمایید

( همچنین جهت احتیاط بیشتر تا ۲۴ ساعت به جای آن دست نزنید  )

نکته  : از مهمترین  علت ریزش موی سکه ای ضعیف شدن پیاز سر در اثر عفونت های قارچی است . پیاز عنصل  را روزانه یکبار به محل ریزش بمالید تا دوباره پیاز موی شما تقویت شود

موفق و پیروز باشید

نمک دریایی اسپیر

چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 4 Average: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.