مقالات پزشکی

علت پرانتزی بودن پا‌ها

علت پرانتزی شدن پاها
علت پرانتزی بودن پاها

علت پرانتزی بودن پا‌ها

در این مقاله قصد داریم تا علت پرانتزی بودن پا‌ها را بررسی کنیم و اطلاعاتی در این زمینه خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. در ابتدا لازم است توضیحاتی در رابطه با شکل و مشخصات ظاهری زانوی پرانتزی یا پاکمانی خدمت شما عزیزان ارئه کنیم. زانوی پرانتزی یا اگر بخواهیم به صورت ساده این مسئله را باز و تعریف کلی از آن داشته باشیم باید بگوییم، پا پرانتزی از لحاظ ظاهری به شکل () بوده و در واقع اگر پا‌ها پرانتزی نباشند و به صورت درست باشند زمانی که پا‌ها کنار هم قرار میگیرند از هم فاصله نداشته و بین زانو‌ها فاصله‌ای وجود نخواهد داشت. اما در صورتی که پا‌ها یا زانو‌ها پرانتزی باشد فاصله‌ای در بین دو زانو ایجاد خواهد شد . این مشکل باعث می‌شود تا ران فرد یا همان استخوان درشت نی که به زانو‌ها متصل می‌باشد بیش از حد نرمال و معمول خود باز شود و فاصله‌ای را بین پای راست و چپ فرد ایجاد کند. در این مشکل زانو‌ها و ساق پا نیز درگیر بوده و یک فاصله‌ و وضعیت نامتعادلی را بین پا‌های فرد به وجود خواهند آورد.  همراه اسپیر باشید با علت پرانتزی بودن پاها

علت خشکی پوست گردن چیست
علت پرانتزی بودن پاها

علل پرانتزی شدن پا

علت اصلی بروز این مشکل انحراف و قرار گرفتن استخوان ران یا درشت نی در امتداد محور بدن می‌باشد. این استخوان همیشه از قسمت بالایی دچار انحراف و بروز همچین رفتار‌هایی از خود نشده و ممکن در قسمت‌های انتهایی پا این انحراف شکل بگیرد و استخوان در امتداد محور بدن قرار بگیرد. ۷ رایجترین دلایل پرانتزی شدن پاهای عبارتند از :

 • عامل‌های وراثتی
 • آسیب رسیدن به صفحه‌های مربوط به رشد
 • استفاده از پوشک‌های نا مناسب و حجیم برای کودک
 • نرمی استخوان
 • زود‌تر از زمان مشخص شروع کردن به راه رفتن در کودکان،
 • آسیب رسیدن به عضلات پا
 • شکستگی و بد جوش خوردن پا‌ها
علت زگیل پوستی چیست ؟

رده سنی  و تاثیر در پرانتزی شدن پاها

مواردی که به آنها اشاره شد هرکدام به تنهایی از سنین پایین می‌توانند بستری را فراهم کنند و  تا پا‌ها در سنین بالا‌تر علت پرانتزی بودن پا‌ها شوند و آسیب‌هایی را برای فرد از لحاظ عضلانی و مفصلی به همراه داشته باشد.

آیا وزن زیاد موجب پرانتزی بودن پا میشود ؟

 • بله یکی دیگر از علت‌هایی پرانتزی شدن پاها  که می‌تواند در بروز این مشکل موثر باشد
 • وزن زیاد فرد بوده و با توجه به وزن زیادی که استخوان‌ها متحمل می‌شوند
 • به استخوان‌ها فشار خواهد آمد و فشار ناشی از این مشکل باعث می‌شود  تا پاها به صورت پرانتزی دربیایند.

آیا درد زانو میتواند پاها را پرانتزی کند  ؟

بله  . علت دیگری که می‌تواند در بروز همچین مشکلی موثر باشد التهاب مفصل‌ها به خصوص مفصل زانو می‌باشد.

 • التهاباتی که در این نواحی رخ می‌دهند بی تاثیر بر روی پرانتزی شدن پا‌ها نیست
 •  به همین منظور در صورت بروز همچین عارضه‌هایی سریعاً به پزشک مراجعه کرده و مشکل را کنترل یا رفع نمایید
 • تا از بروز مشکلات دیگر جلوگیری به عمل بیاید.

( یکی دیگر از عواملی که می‌توان در شکل‌گیری پاهای پرانتزی در فرد آن را موثر بدانیم منحرف شدن کندل داخلی می‌باشد. این امر نیز یکی دیگر از عواملی می‌باشد که می‌تواند تا حد قابل توجهی در بروز پا‌های پرانتزی در فرد موثر باشد. )

آیا پاهای کودک در قنداق پرانتزی میشود  ؟

مسئله دیگری که در بالا نیز تنها به آن اشاره‌ای کوتاه داشتیم موضوع قنداق یا پوشک کردن کودکان می‌باشد.

 • این موضوع نیز یکی از موثر‌ترین عواملی به شمار می‌رود که در بروز پا‌های پرانتزی بی تاثیر نیست
 • و بدانید که علت پرانتزی شدن پاها  می‌تواند از همان کودکی بستر لازم را برای شکل‌گیری فراهم کند.

با توجه به مطالبی که در این زمینه به آن اشاره داشتیم باید به این مسئله دقت لازم را داشته باشید چرا که می‌توانید از سنین پایین از بروز همچین مشکلاتی برای فرزند خود جلوگیری به عمل بیاورید و آنرا کنترل نمایید.

البته ناگفته نماند وراثت نیز خود علت پرانتزی بودن پا‌ها میباشد  و به هیچ عنوان نیز نمی توان از بروز و شکل‌گیری آن جلوگیری به عمل آورد اما اگر علت پرانتزی بودن پا‌ها در فرد این موضوع نباشد می‌توانید با رعایت یا کنترل مواردی که به آنها اشاره کردیم از پرانتزی شدن پا‌ها تا حد قابل توجهی جلوگیری کنید یا حداقل عوامل تاثیر گذار در بروز این عارضه را شناسایی و کنترل کنید.

علت بوی بد زیر بغل چیست 
علت پرانتزی شدن پاها

عوارض ناشی از پرانتزی بودن پا‌ها

یکی دیگر از موضوعات مهمی که باید در اینجا به آن بپردازیم این موضوع می‌باشد که فرد در صورت داشتن پا‌ها یا زانو‌های پرانتزی عارضه‌هایی همچون ضعف یا کوتاهی عضلات موجود در نواحی داخلی و نیمه وتری پا، پیچ خوردن مچ پا‌ها به صورت مکرر، ایجاد آرتروز‌های مزمن و زود رس برای فرد، خستگی زود رس در صورت ایستادن طولانی مدت یا راه رفتن طولانی و … را متحمل خواهد شد. اما شاید یکی از عارضه‌هایی که بسیاری از افراد با پا‌های پرانتزی با آن رو به رو هستند آسیب دیدن قسمت‌های خارجی کفش هایشان باشد. بسیاری از افرادی که پا‌های پرانتزی دارند با این مشکل رو به رو هستند که کفش‌هایی که تهیه می‌کنند بعد از مدت کوتاهی که از آنها استفاده می‌کنند قسمت‌های خارجی کفش دچار آسیب و ساییدگی می‌شود به همین منظور هزینه‌های ناشی از تعویض کفش‌ها در کوتاه مدت این دست از افراد را آزار می‌دهد و یکی از دغدغه‌های اصلی آنها به شمار می‌رود

چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.