مقالات پزشکی

علت آرتروز زانو چیست ؟

علت آرتروز زانو
علت آرتروز زانو

علت  آرتروز زانو و درمان آن

قبل از درمان آرتروز زانو در این مقاله به علت  و علائم آرتروز زانو میپردازیم  . با بالا رفتن سن غضروف ها هم به مرور زمان دچار فرسودگی می شوند به این واکنش غضروف های بین ران پا وساق آرتروز می گویند از علائم ارتروز زانو از بین رفتن غضروف مفصلی می باشد غضروف مفصلی ماده ای ژلاتینی است که بین دو زانو قرار دارد و ارتروزنه  تنها مفصل زانو را درگیر می کند بلکه تمام ساختار زانو درگیر این بیماری می شود .از جمله استخوان زیر غضروف ,مینیسک ها,رباط ها,قسمت عصبی عضلانی هم در گیر این بیماری می شودبرای کسانی  که با مشکلات ارتروز دسته وپنجه نرم می کنند این سوال پیش می آید که راه های در مان آرتروز زانو چیست؟واینکه چه غذا ها ومکمل های غذایی مصرف کنیم تا بهبود در آرتروز حاصل شود. در ادامه به ۳ علت آرتروز زانو وراه های درمان آن می پردازیم

مقالات پزشکی اسپیر را دنبال کنید
علت آرتروز زانو

دلایل آرتروز زانو چیست ؟

روند طبیعی بالا رفتن سن افراد در بروز انواع آرتروز و دردهای عضلانی طبیعی است اما دلایل دیگری نیز برای این  دسته بیماری دخیل هستند  . در مجموع علت آرتروز زانو در میتواند یکی از گزینه های زیر باشد  :

  • بالا رفتن سن وپیری
  • ضربه شدید به زانو
  • اضافه وزن وچاقی
  • پارگی رباط وآسیب منیسک
علت پرانتزی بودن پاها چیست

 ۱٫ بالا رفتن سن وپیری

 

یکی از دلایل آرتروز زانو,بالا رفتن سن وپیری می باشد که درزنان بالای ۶۵ سال این عارضه شایع تر است.وهم چنین در خانم های میانسال بعد از سن یائسگی افزایش می یابد با استفاده از روغن های چرب امگا۳ ازمیزان آنزیم های تجزیه غضروف کاسته می شودروغن ماهی وروغن بذر کتان منبع غنی امگا۳ می باشد..

 

۲٫ ضربه شدید به زانو

 

ضربه شدید به زانوواستفاده زیادکردن از این مفصل می تواندعلت به وجودامدن ارتروز زانو باشدمی توان با مراقبت از خوددر برابر ضربه از آسیب رسیدن به این مفصل جلوگیری کرد.

 

۳٫ اضافه وزن وچاقی

 

با اضافه وزن وچاقی فشار روی پا ومفصل زیاد می شودوهمین امر باعث به وجود امدن ارتروز زانو می شود هر کیلو گرم افزایش وزن  حدود چها ربرابر فشارروی زانووارد می کند واین فشار در پله ها ۱۶برابرمی باشد.که راه درمان ارتروز در این مواقع کاهش وزن می باشد.

 

۴٫ پارگی رباط وآسیب منیسک

 

یکی از دلایل ارتروز زود هنگام زانو ,پارگی رباط وآسیب به منیسک میباشد از دلایل به وجود آمدن آن می توان چهار زانو نشستن,زیاد ازپله ها بالا وپایین رفتن,وکوه نوردی غیر اصولی را نام برد.

 

چگونه بدون جراحی ارتروز را درمان کنیم؟

  • درمان گیاهی
  • طب سوزنی
  • کاهش وزن
  • استراحت درطول روز

 

 ۱٫ درمان گیاهی

زعفران ,گیاه پنج شیطان,ترکیب سیاه دانه وعسل وهمچنین روغن شتر مرغ در فرایند بهبود ارتروزونیاز نداشتن به عمل حراحی  موثر می باشد

 

 ۲٫ طب سوزنی

برای کاهش درد ارتروز وبهبود آن می توان از طب سوزنی نیز کمک گرفت مطالعات نشان می دهد بعه عنوان یکی از مهمترین مکمل درمانی در انگلستان ,تجویز طب سوزنی زانو می باشد در بسیاری ازبیماران مشاهده شد بعد از سه ماه درمان با طب سوزنی رفع وبهبود درد آرتروز مشاهده شد.

 

 ۳٫ کاهش وزن

همان طور که در این مقاله به آن اشاره کردیم کاهش وزن تاثیر به سزایی دربهبود ودرمان آرتروز زانو دارد طبق تحقیقات وبررسی ها کاهش وزن تا پنج کیلو  می تواند آرتروز زانو را تا ۵۰درصد کاهش دهد.

 

 ۴٫ استراحت در طول روز

استراحت دادن به بدن دراز کشیدن وبی حرکت ماندن هم در بهبود ودرمان آرتروز  موثر می باشد.

چند ستاره متعلق به ماست
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.